Jak napisać pozew rozwodowy?

pozew o rozwód

Jak napisać pozew rozwodowy?

Kiedy rozpada się małżeństwo i podjęta zostaje decyzja o jego zakończeniu, kolejnym krokiem jest wniesienie pozwu rozwodowego. Zazwyczaj pojawia się pytanie, czy niezbędna  jest do tego pomoc adwokata. Okazuje się, że pozew można napisać samodzielnie. Stopień skomplikowania pozwu rozwodowego jest zależny od sytuacji danego małżeństwa. Rozwód jest łatwiejszy, kiedy małżeństwo nie ma nieletnich dzieci oraz gdy powód występuje o rozwód bez orzekania o winie.

Co musi znaleźć się w pozwie?

Pozew rozwodowy musi zawierać obligatoryjne elementy, w przeciwnym razie sąd wezwie do ich uzupełnienia w ciągu tygodnia. Jeśli powód tego nie zrobi, pismo zostanie zwrócone, a postępowanie rozwodowe się nie rozpocznie. Oto elementy pozwu rozwodowego:

  1. miejscowość i data złożenia pozwu;
  2. oznaczenie właściwego dla miejsca zamieszkania małżonków Sądu Okręgowego;
  3. dane powódki/powoda oraz pozwanej/pozwanego (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania);
  4. oznaczenie rodzaju pisma – w tym wypadku „Pozew o rozwód”;
  5. wniosek o rozwiązanie małżeństwa ze wskazaniem, czy jest to pozew o rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron, obu czy bez orzekania o winie;
  6. (jeśli dotyczy) wniosek o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej i opieki nad małoletnimi dziećmi obu stronom albo jednej ze stron;
  7. (jeśli dotyczy) ustalenie kontaktów pozwanej (lub pozwanego) z nieletnimi dziećmi;
  8. (jeśli dotyczy) wysokość żądanych alimentów na dzieci;
  9. uzasadnienie, przedstawiające okoliczności, które spowodowały rozkład pożycia stron;
  10. informacja, czy powód i pozwany podjęli próbę mediacji;
  11. podpis osoby składającej pozew.

Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach w odpowiednim sądzie. Do sporządzonego pozwu należy obligatoryjnie dołączyć:

  • skrócony odpis aktu małżeństwa;
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka;
  • dokumenty, na które powołuje się powód w pozwie;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej (w wysokości 600 zł).

Nie każda sprawa rozwodowa jest łatwa

Złożenie pozwu rozwodowego nie wydaje się skomplikowane, kiedy jednak małżonkowie nie potrafią się porozumieć co do opieki nad dzieckiem, podziału majątku po rozwodzie, obowiązku alimentacyjnego, postępowanie może ciągnąć się w nieskończoność. W tego typu sporach warto zastanowić się nad powierzeniem sprawy kancelarii prawnej lub przynajmniej zasięgnięciem porady u prawnika. Występując samodzielnie przed sądem, należy stosować się do wymogów formalnych, określonych w przepisach procedury cywilnej, co może nie być łatwe dla każdego. Ponadto niezastosowanie się do tych reguł może skutkować konsekwencjami, dlatego osoby, które nie najlepiej czują się podczas załatwiania formalności i wystąpień publicznych, nie powinny oszczędzać na korzystaniu z usług prawnika, bo może to przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.