Czy można podzielić majątek bez rozwodu?

intercyza

Czy można podzielić majątek bez rozwodu?

Kiedy w końcu zapada ta trudna decyzja jaką jest decyzja o rozwodzie bądź separacji, pojawiają się też pierwsze problemy związane ze wszystkimi formalnościami. Mało która para na ślubnym kobiercu zakłada, że pewnego dnia postanowią się rozstać, a wręcz przeraża ich ta myśl. Z pewnością słyszeli od rozwiedzionych znajomych o długich i nieprzyjemnych dla małżonków postępowaniach rozwodowych i gdyby już miało dojść do takiej sytuacji woleliby przeprowadzić rozwód szybko i od razu. Czy można jednak dokonać formalności związanych z podziałem majątku jeszcze bez rozwodu? W świetle polskiego prawa odpowiedź jest twierdząca, ponieważ momentem, w którym staje się możliwe dokonanie podziału majątku, jest chwila ustania wspólności majątkowej. Zobaczmy krok po kroku jak taka procedura wygląda i w jakiej sytuacji będzie ona dobrym pomysłem.

Wspólność majątkowa

O ile nie zostanie podpisana intercyza, to w chwili zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa. Wszelkiego rodzaju dochody, zarobki, nieruchomości nabyte po ślubie stanowią własność obojga małżonków i nie ma tutaj znaczenia, czy dobra te zostały uzyskane tylko przez jednego małżonka.

Intercyza, czy rozdzielność majątkowa

Pokutuje powszechne przekonanie, że intercyzę podpisuje się przed zawarciem małżeństwa, aby ochronić swój majątek osobisty. Jest to oczywiście jedna z opcji, ale istnieją inne możliwości zawarcia intercyzy. Jedną z nich jest intercyza rozumiana jako umowa wyłączająca wspólność majątkową w trakcie trwania małżeństwa. Rozdzielności majątkowej można dokonać na drodze sądowej bądź u notariusza. Spotkanie u notariusza zajmie zdecydowanie mniej czasu i będzie mniej kosztowne. Po podpisaniu aktu notarialnego rozdzielność majątku zaczyna od razu obowiązywać. Jeśli strony nie ustaliły inaczej, to istniejący do tej pory majątek wspólny podzielony zostaje na pół. Droga sądowa będzie zawsze bardziej skomplikowana, a moment ustania wspólności określi sąd.

Podpisanie intercyzy będzie dobrym rozwiązaniem dla par, które są zgodne co do podziału i nie zgłaszają żadnych roszczeń oraz tych które chcą przejść przez cały proces rozwodowy szybko i na ile to możliwe bezboleśnie.

Wszelkie formalności związane z podziałem majątku z pewnością są dla małżonków trudne nie tylko z prawnego punktu widzenia, ale też emocjonalnego. Jeśli podejmujemy decyzję o przeprowadzeniu rozdzielności majątkowej warto jest się skonsultować z profesjonalistą w tej dziedzinie, który doradzi najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie.