Co należy wiedzieć przy sprawach o podział majątku?

Podział majątku

Co należy wiedzieć przy sprawach o podział majątku?

W chwili, gdy zawierany jest związek małżeński, dochodzi do powstania wspólnoty majątkowej. Oznacza to, że od tego momentu wszystkie dobra, które nabywają małżonkowie, są w świetle prawa wspólną własnością. Rodzi to problemy głównie w przypadku rozwodu lub separacji, choć wspólnota małżeńska ustaje również w skutek ubezwłasnowolnienia. Co warto wiedzieć o sprawach przy podziale majątku?

Czym jest majątek wspólny małżonków?

Do majątku wspólnego zalicza się przedmioty majątkowe nabywane po zawarciu związku małżeńskiego. Chodzi tu przede wszystkim o pobierane wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody z działalności zarobkowej, a także dochody z osobistego majątku małżonków.

Czym jest jednak majątek osobisty? Są to te przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przed powstaniem wspólnoty małżeńskiej, w tym uzyskane poprzez dziedziczenie lub darowiznę. Zalicza się do niego również prawa autorskie i pokrewne.

Czy można podzielić wspólny majątek w przypadku trwania związku małżeńskiego?

Tak, możliwy jest podział wspólnego majątku, co można zrobić albo drogą sądową, albo na podstawie aktu notarialnego. Drugie rozwiązanie jest jednak tańsze i szybsze w przeprowadzeniu. Jeśli do tego dojdzie, małżonkowie będą posiadać majątki osobiste, zaś dotychczasowych majątek wspólny zostanie podzielony na równe części (chyba, że uznano inaczej).

Jak wygląda podział majątku w skutek rozwodu albo separacji?

Zdecydowanie częściej do podziału majątku dochodzi w skutek ustania związku małżeńskiego albo separacji. Można zrobić to za pomocą umowy pisemnej, a jeśli chodziło również o nieruchomość, niezbędny będzie akt notarialny. Zdarza się także, że strony nie są w stanie pogodzić się co do podziału majątku i wówczas wchodzi się na drogę sądową. Czas trwania takiej sprawy uzależniony jest m.in. od tego, jak wiele jest składników majątku, a także czy strony wyrażają chęć porozumienia się.

Czy majątek dzielony jest równo?

Zazwyczaj wspólny majątek małżonków dzielony jest równo. Zdarzają się jednak żądania, by uwzględnić stopień w jakim każda z osób przyczyniła się do jego powstania. Powodem do wniesienia takiego żądania może być hazard, trwonienie majątku lub alkoholizm jednego z małżonków.

Ile wynosi opłata za sprawę o podział majątku?

Opłata w przypadku takiej sprawy to 1000 zł, a jeśli wniosek o podział majątku jest zgodny, wówczas będzie to kwota 300 zł. Druga sytuacja ma miejsce wtedy, gdy strony po prostu osiągnęły porozumienie co do podziału.

Może też zdarzyć się, że w toku postępowania zostanie powołany biegły i zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy w skład majątku wspólnego wchodziła nieruchomość. Wówczas należy przygotować się na dodatkowe koszty.

Sprawy o podział majątku są wieloaspektowe, dlatego też niezbędna jest w ich przypadku pomoc prawnika. Takimi sprawami zajmuję się również w mojej kancelarii prawnej, dlatego też serdecznie zachęcam do kontaktu i skorzystania z mojej wiedzy w tym zakresie.